Att smidigt kunna ta sig fram med cykel innebär inte bara frihet i vardagen, det är även bra för hälsan, miljön och för den egna självständigheten.
I dagens Sverige finns dock ett stort antal ungdomar och vuxna som inte kan cykla. Något som Cykelfrämjandet vill ändra på och där projektet Cykelstark kan komma att spela en nyckelroll.
– Vi vill skapa en långsiktighet parallellt med våra nybörjarkurser. Allt för att ge dem fördjupade kunskaper och ökat stöd i att fortsätta cykla, säger Fabienne Roux på Cykelfrämjandet.
Cykelstark startade i januari i år och kommer att pågå till december nästa år på tre platser i Sverige; Malmö, Uppsala och Sjuhärad/Alingsås. Projektet, som är finansierat av Svenska Postkodlotteriets Stiftelse, fokuserar på att vidareutveckla Cykelfrämjandets befintliga cykelkursverksamhet. Allt för att få folk att lära sig cykla och därmed förenkla vardagslogistiken med att ta sig till skola och arbete med förbättrad hälsa som bonus.
– Det är främst kvinnor som kommer till oss, men även män vill lära sig cykla. Vad som är roligt att se på kurserna är att alla har en stark drivkraft, nu jäklar ska jag lära mig att cykla!
Fortsättningskurser skapar trygghet på cykelsadeln
Cykelfrämjandets kursverksamhet har pågått under många år, men blir man en cyklist bara för att man kan hålla balansen eller bromsa? Projektet Cykelstark vill ta det ett steg längre; hur blir en ny cyklist en van och trygg cyklist?
– Det är en viktig och bra fråga, men tyvärr inte alltid så lätt att lösa. Många personer i målgruppen som söker sig till oss har en del utmaningar i form av exempelvis var de bor, då det ofta finns brist på cykelaffärer och verkstäder i närområdet och då det ofta inte går att ta cykeln på kollektivtrafiken, säger Fabienne.
– Det kan också vara svårt att fortsätta cykla om man inte har vänner och familjemedlemmar som brukar cykla. Samtidigt är det en målgrupp som kan få mycket nytta av cykeln.
Projektet innebär därför fortsättningskurser i cykling samt öppna träningstillfällen för att komplettera nybörjarkurserna som är den ordinarie verksamheten. Dels för att locka nybörjare tillbaka, dels för att bygga cykelkunskap och därmed trygghet i att cykla.
– Många av våra deltagare har kanske svårt att skaffa en egen cykel och då kan det vara tufft att behålla kunskapen och bygga trygghet när man sätter sig på sadeln.
– Aktiviteterna blir då både en plats dit man kan komma, cykla, träffa likasinnade och samtidigt ett slags stöd för att sakta men säkert bygga upp vana.
Väldigt uppskattade träningstillfällen
Projektet har kommit längst i Malmö där både fortsättningskurserna och öppna träningstillfällena är i full gång och är väldigt uppskattade.
– Vi vill skapa en slags långsiktighet för att visa att vi finns kvar även efter kurserna och det är mycket populärt. Tanken med mötena är att få träna mer samtidigt som man pratar cykling och får en social gemenskap.
– Dessutom kommer vi att stödja våra deltagare i hur de kan hitta en cykel själva. Tillsammans besöker vi loppisar, går igenom uthyrningssystem och besöker cykelhandlare för att kolla på begagnade cyklar.
Vad har ni observerat under projektet?
– Det är ett spännande projekt även för oss, för att se hur vi bäst kan stötta nybörjare med att fortsatt cykla. Nu är det mycket fokus på att testa utformningen av aktiviteterna för att se hur vi sedan kan inkludera dem i vår ordinarie verksamhet. Det följer vi upp bland annat genom enkäter med deltagarna. Men regelbundenhet och tillgänglighet verkar vara viktiga element och aktiviteterna är populära och uppskattade. Man kan till exempel märka att öppna träningstillfällen tillgodoser behovet av att kunna delta i aktiviteter när det passar, på drop-in. Vi är också mycket mer tillgängliga för att svara på frågor och möta deltagaren ”där den är”.
– Och så är det så roligt att se glädjen och ivern över att få lära sig cykla. Det är verkligen underbart.
Text: Thomas Bergkvist
Foto: Cykelfrämjandet