Välkommen till Motala, Cykelveckan 2025 och Vätternrundans 60-årsjubileum. En festival för hela familjen, oavsett om du ska cykla något av loppen eller bara vill vara en del av gemenskapen.
Och i år blir cykelfesten något alldeles extra med dubbla jubilarer på plats: Vätternrundan körs för 60:e gången och Tjejvättern cyklas för 35:e.
– Vätternrundan är en ikon inom cykelvärlden. Det blir en folkfest som kommer att bubbla av aktiviteter, säger Jessica Nilsson, sponsoransvarig på Vätternrundan.
Att veckan i allmänhet, och cykeldagarna i synnerhet, är en populär folkfest går inte att ta miste på. Framför allt i Motala, men även utmed vägarna där tusentals personer hejar, applåderar, viftar med flaggor och entusiastiskt följer de cyklande.
Och jubileumsåret 2025 kommer att bli något alldeles extra.
– Det är något som vi redan märker av i boendestatistiken och det ökande antalet internationella gäster, säger Jessica Nilsson.
– Alla lopp ökar – och på det långa loppet, Vätternrundan 315 km, är det i nuläget 1 000 fler deltagare jämfört med förra året, med deltagare från 76 nationer.
” Cykelveckan är ett enormt skyltfönster”
Men Cykelveckan med alla sina lopp är inte bara en sprudlande cykelfest för alla besökare och cyklister. Det har under åren även blivit en viktig del i att sätta Motala kommun på kartan, såväl nationellt som internationellt.
Varje år skapar Cykelveckan och Vätternrundan 315 km nämligen en turistekonomisk effekt för kommunen på över 100 miljoner kronor. Och i år, när världens största motionslopp på cykel ska köras för 60:e gången, väntas effekten bli ännu större.
– Cykelveckan är ett enormt skyltfönster för hela vår region som vi är väldigt stolta över, säger Oskar Sundblad, vd för Vätternrundan.
Upplev lyckoruset i målet
Vätternrundan har sedan premiärloppet 1966 vuxit till en företeelse som de flesta känner igen. Och handen på hjärtat. De flesta av oss har säkerligen minst en gång tänkt tanken ”det vore häftigt att ha ett Vätternrundan-diplom hemma på väggen”.
Kanske är det dags nu när loppet firar 60-årsjubileum?
– Vätternrundan är något man vill uppleva som motionär, åtminstone en gång i livet, säger Oskar Sundblad.
– Att cykla runt Vättern i den ljusa sommarnatten, få vara med om både solnedgång och soluppgång och få uppleva lyckoruset i målet… Det borde alla ta chansen att göra.
Text: Thomas Bergkvist
Foto: Vätternrundan