Efter ett år av noga förberedelser var det dags.
I mitten av mars satte sig Anders Grandien på cykelsadeln i ett kallt och snöigt Karesuando med destination Mount Fuji i Japan. En nätt liten cykeltur på 15 000 kilometer!
Allt tack vare en dikt skriven av hans pappa Bo.
– Jag vill helt enkelt ge mig själv en rejäl utmaning och uppleva drömmen som han tyvärr aldrig fick göra, säger Anders.
Pappa Bo, som var författare och poet, hade en gång en dröm om att han red på en häst i ”gyllene asiatisk morgonglans”. När han vaknade var han tillbaka i ett snöslaskigt Stockholm, men han kunde inte släppa drömmen som senare resulterade i diktsamlingen ”En gång till häst”.
– Jag har länge haft en dröm om att en gång cykla längs Sidenvägen. Så läste jag pappas dikt förra året och insåg att jag vill göra det nu. Men i stället växte idén till att cykla genom hela Sverige, Europa och till Japan för att göra det mer intressant, säger Anders.
– Och pappas hästdröm blir verklighet i Mongoliet som jag ska korsa från väster till öster på hästryggen. Därefter blir det cykel igen till Japan.
”Jag har sparat och sparat för att förverkliga drömmen”
Resan är helt självfinansierad av sparade pengar och för att kunna vara ute på sitt äventyr i sex månader valde Anders att säga upp sig från sitt arbete.
– Jag ville verkligen göra detta och har sparat och sparat för att kunna förverkliga drömmen. Om det kommer in någon sponsor längs med vägen återstår att se.
När Cykla.se når Anders har han precis lämnat Berlin med siktet inställt på Tjeckien och vidare ner mot Turkiet. Målet är att cykla i snitt tio mil om dagen för att med den hastigheten vara framme i Japan runt september.
– Tio mil är långt, men inte extremt. Då finns det tid både för återhämtning och att njuta av såväl landskapet som jag passerar som att träffa människor under resans gång.
– Min strategi är att ta en längre paus en gång i månaden för att ladda batterierna och känna mig stark i kroppen när det blir dags att cykla. Mitt nästa lite längre stopp är planerat till Istanbul i slutet av maj.
Att slutmålet är Japan har också en koppling till pappa Bo och hans litteratur, nämligen hans bok ”Japanen som försvann”.
– När jag gick igenom pappas böcker och skrifter förra året hittade jag boken. Pappa dedikerade den till Siso Kanakuri, en japan som deltog i maratonloppet under OS i Stockholm 1912, men som försvann och som aldrig kom i mål. Jag tänkte att det vore coolt att avsluta resan i Japan och cykla genom hans hemstad Tamana som ligger utmed vägen till Fuji.
Vill cykla från Kapstaden till Stockholm
Anders Grandien är ingen duvunge när det kommer till cykeläventyr, om än inte lika långa som den han är ute på nu. På äventyrskontot finns en längre resa i Kina, två soloturer genom Europa och en påbörjad resa för att cykla genom USA – som dock fick avbrytas på grund av att pandemin bröt ut.
– Men den ska jag göra om och klara av, från början givetvis. Jag har en plan klar för resan, men den är inte officiell än, säger Anders.
– Och så vore det häftigt att korsa Afrika på cykel. Att cykla från Kapstaden till Stockholm, det skulle vara en rolig upplevelse.
Anders började planera den långa resan till Japan för ett år sedan. Sedan dess har i stort sett all ledig tid dedikerats åt förberedelser och träning. Vilka vägar han ska ta och var han ska övernatta tar han dock på uppstuds och mer spontant längs vägen.
– Jag har med mig tält och hittills har det blivit 50/50 när det gäller sova i det eller på vandrarhem. Matmässigt handlar jag på olika Supermarkets, framför allt nu i Europa, men ju längre österut jag kommer blir det att montera pakethållare för att ta med mat, vatten och spritkök.
Cykla på världens näst högst belägna motorväg
Känns det läskigt att krypa in ensam i ett tält på kvällarna?
– Jag är inte rädd, men jag är alltid lite på helspänn när jag sätter upp tältet. Jag har haft några mardrömmar, men jag tror att det beror på att man oroar sig omedvetet.
Vad tror du kommer bli tuffast under resan?
– Pamir Highway, som bland annat går genom Uzbekistan, Tadzjikistan och Kirgizistan, är världens näst högst belägna motorväg. Den ligger på 4 600 meters höjd, så där kommer det att bli en jobbig klättring med cykeln i den tunna luften. Samtidigt ska det bli väldigt häftigt att få se och uppleva.
Cykla (!) till Japan – det låter onekligen som något som man inte gör…?
– Folk som jag träffar utmed resan bara skakar på huvudet när jag berättar om mitt äventyr, men det känns som en helt normal grej för mig. Det är dit jag ska och jag ska göra det på cykel.
– Och på hästryggen genom Mongoliet, precis som pappa drömde. Och det kommer att kännas gripande.
Vad väntar när du står vid foten av Mount Fuji?
– Förmodligen en varm känsla av att ”jag klarade det”. Jag har aldrig varit i Tokyo, så där tänker jag också stanna ett tag innan jag tar flyget hem.
– Och då ska det bli coolt att titta ner och tänka att ”där cyklade jag för ett tag sedan”.
Text: Thomas Bergkvist
Foto: Privat, Johannes Holmlund/Tacykeln.se