Blogg

Billingeracet 2015

Helgen har sprungit förbi och jag har hunnit avverka Billingeracet och testat att köra på de nygrävda downhillspåren ner för Hammabybacken. Så himla kul med downhill alltså. Den mest roliga biten var att ta sig av ankarliften med cykeln utan att trilla.

Men tillbaka till Billingeracet. Jag vet inte om ni gillar racerrapporter – kan ni inte ge mig en kommentar om ni vill ha det eller inte?

Jag ställde mig på startlinjen med blandade känslor från förra årets race. Lyckades med bravuren att köra fel riktigt ordentligt två gånger  och fick snopet vända om för att komma tillbaka in på tävlingsbanan.  Måste ge lite backning på att just där hade det varit fint med en funktionär eller två. Annars tycker jag att funktionärerna var grymma utmed banan.

Billingeracet är nog långloppscupens tuffaste bana och också kanske den vackraste. Bitvis susar man genom hav av vitsippor och portar med körsbärsträd. Slutet av banan var omdraget och en ny klättring hade lagts till innan ”strupen”. Den nya klättringen tog typ aldrig slut. Vill skicka ett stort tack till killarna som peppade mig under loppet. Tack tack!

Vi var en hel liten familj med från SCS Racingteam (Jonas jag räknar in dig där bara så du vet). Och Axel vann storstilat genom att köra solo halva loppet. Jaime servade oss med bästa supporten och lagning och borde hamna på pallplats bara han efter att ha slitit hela dagen med att se till att vi hade hjälp. Han hade det riktigt svettigt att hinna med Axel och Jeppe och sedan mig, Carro och Jonas.

Jag gled in på en 5:e plats och är väl sådär nöjd med den placeringen men tränar på att se på det som var bra under loppet.

[insert]billingeracet2015[/insert]

Cykelsnack med Jessica Clarén

Nike Master Trainer med världen som arbetsplats. Vinnare av Guldhjärtat. En av Sveriges största och mest inflytelserikaste träningsbloggare.

Jessica är stark, snabb och ödmjuk en liten härlig blandning av varm glöd och lugn. Hon är skåningen som växte upp mellan löpspåret och simbassängen. Pluggade idrottsmedicin, nutrition, biomekanik och diverse andra kurser under 7 år i norrland landade sedan i Stockholm. Tog examen som Interactive Art Director på Hyper Island. Och står med ena benet i träningsvärlden och andra i den digitala.

Hon började instruera 1998 och blev genast förälskad i mötet med deltagarna. Jessica söker ständigt efter mer och ny kunskap för att hitta nya dimensioner i sitt instruerande och vill se till att alltid sätta en nytänkande prägel på sina klassupplägg – holistiskt, genomtänkt, smart och kärleksfullt.

Hon är idag Nike Trainer, instruerar klasser, utbildar för SportsClub Education och försöker alltid göra allt med stort varmt hjärta och mycket humor.

2013 satte hon sig på sadeln utomhus och upptäckte att det där med att cykla är ganska kul. I år 2014 startade hon She Rides – en community för alla som cyklar.

Hon lever med passion i allt hon gör och hennes ben är lika starka och uthålliga som hennes stora hjärta. 2013 tog hon SM-guld i lag i tempo.

Äventyrslysten som hon är är hon tokigt förtjust i frihetskänslan. Hon jagar den jämt i skidåkning, löparturer och på yogamattan. Just nu sitter hon mycket på sin mtb och susar fram över rötter och mjuka skogsstigar.

Jessica tar löpande uppdrag och är en sann entreprenörssjäl.